WYKONAWCY

Denis i Milana Chyżawscy pochodzą z Ukrainy, gdzie mieszkali do 2014 roku. Tam miała początek ich artystyczna droga. Milana uczyła się malarstwa w Kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a Denis na Politechnice Kijowskiej.

Wspólne plany twórcze zaczęli realizować od 2012 roku. Uważają jednak, że najważniejsza w rozwoju duchowym oraz praktycznym jest samodzielność i odnalezienie samego siebie. Dwa lata później przeprowadzili się do Polski. Od 2018 roku studiują malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie mieszkają, malują i realizują wiele artystycznych projektów na terenie Trójmiasta i okolic. Ich obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Australii, Irlandii, Szwajcarii, Norwegii, Anglii, Niemczech, Turcji, Kanadzie, Szwecji i na Ukrainie.

Ich prace prezentowane były na wystawach indywidualnych m.in. w Gdańsku, Wejherowie i w Berlinie, a także na wystawach zbiorowych: w Gdańsku, Łodzi, w COS OPO Cetniewo – mural „Ściana chwały Feliksa Stamma”, czy malarstwo ścienne i płaskorzeźby w Aquaparku w Redzie.

„Zawsze zachwycałam się kolorami otaczającego mnie świata. Ten zachwyt znalazł swoje odbicie w malowaniu. Cały świat jak paleta… W swojej twórczości wykorzystuję farby olejne. One najbardziej przekazują moją wizję. Również cały czas odkrywam dla siebie rysunek z innej ciekawej dla mnie strony. Lubię zgubić się między kreskami. Tam jest przytulnie i spokojnie. Natomiast malarstwo daje mi energię, dynamikę i ...niepokój. Obecnie badam różne zestawienia barw. Dążę do precyzyjności i harmonii w kolorach. Staram się je znaleźć tam gdzie są najmniej widoczne”.
Milana Chyżawska

„Na ten moment mam trzy kierunki twórczości: abstrakcja, realizm, konceptualizm. Obrazy, które nastawione są na uruchomienie podświadomości są próbą odnalezienia porządku w chaosie. Inspiruję się patternami z natury, nawarstwianiem i przenikaniem się różnorodnych kształtów i kolorów w harmoniczny sposób. Szukam połączeń, które oddadzą piękno natury na swój sposób. Niezwykle ważny jest moment, w którym mogę oderwać się od rzeczywistości, skupić na rzeczach, które są ponadczasowe i wykraczają ponad codzienność”.
Denis Chyżawski

Zadanie "Historia w morzu rozpoczęta. Na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem we Władysławowie"
dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".