O MURALU

Historyczny mural we Władysławowie powstał w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, realizowanego przez Biuro Programu „Niepodległa” – państwową instytucję kultury, odpowiedzialną za koordynację obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz odbudowy polskiej państwowości.

Jest to pierwszy we Władysławowie mural historyczny. Powstał w roku 2020 – jubileuszowym roku 100-lecia wydarzeń jakimi były Zaślubiny Polski z Morzem i pierwszy pełnomorski rejs generała Józefa Hallera pod biało-czerwoną banderą. Mural stał się jednym z wielu symboli miasta, przypominającym o początkach powstania dzisiejszego Władysławowa, doniosłych wydarzeniach sprzed wieku, a także o jego dynamicznym rozwoju.

Według mieszkańców, mural bardzo dobrze wpisał się w krajobraz miasta i jest doskonale widoczny dla spacerowiczów. Można go oglądać na falochronie portu rybackiego. Jego lokalizacja pozwala na jedyne w swoim rodzaju naturalne połączenie dźwięku i obrazu. To swoisty mariaż historii otulonej szumem morza. Niemniej jednak mural nie jest narzędziem do naukowego poznawania historii, lecz do wskrzeszania iskry zainteresowania nią. Jest nową formą przekazu informacji o naszej przeszłości, o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy dzisiaj...

Projekt muralu powstał ze zbioru autentycznych materiałów archiwalnych (zdjęć, map, publikacji) i składa się z siedemdziesięciu kolejnych obrazów, tworzących spójną kompozycję. Symbolicznie ukazuje poszczególne, znaczące etapy w dziejach Władysławowa - od powstania osady rybackiej, poprzez jej rozwój i rozbudowę, aż po czasy obecne i możliwości, jakie daje nam dzisiaj miasto. Większość obrazów namalowana jest w sepii, co dało efekt spójności z przeszłością. Natomiast czasy mniej odległe, aż po obecne pokazane zostały w pełnej palecie barw.

Mam nadzieję, że mural stanie się nośnikiem kultury w przestrzeni publicznej i da możliwość młodszym pokoleniom uzyskania świadomości tego, co działo się 100, 200 i więcej lat temu. Ufam również, że jego naturalna forma będzie zdobiła przestrzeń przez wiele, wiele lat.

Serdeczne podziękowania kieruję do wykonawców muralu Denisa i Milany Chyżawskich, którzy z wielką starannością i precyzją zadbali o wierne odtworzenie scen i kadrów zatrzymanych w czasie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muralu we Władysławowie.

Burmistrz Władysławowa
Roman Kużel

Zadanie "Historia w morzu rozpoczęta. Na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem we Władysławowie"
dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".